Kõrvemaa suusarajad

Kõrvemaa ja Nelijärve piirkonda tuntakse juba Pätsi ajastust alates kui suusakuurordit, mil 1938.a. ehitati Nelijärvele turistide kodu. Alates aastast 1948 sai koht nimeks Aegviidu – Nelijärve turismibaas. Tolleaegsete vabariigi asutuste ametiühingud väljastasid nii suvel kui talvel 7 päevaseid tuusikuid, mis maksid 7 rubla. Turismibaas töötas üleliidulises süsteemis ja siia toodi ka turismigruppe Kesk-Aasiast Siberini.

Suusaradade aktiivsed kasutajad olid nii kohalikud kui ka harrastajad. Klassikalised suusarajad sõideti sisse suusatajate endi poolt. Kõhumurede eest hoolitses kohvik-söökla Päkapikk Nelijärve tee alguses oma ilmpikkade järjekordadega (lõuna maksis umbes 50 kopikat). Pärast tundidepikkuseid suusasõite jäi laupäevaõhtutel jaksu ka turismibaasi saalis vana klaveri või akordioni saatel tantsu lüüa. Nii sündis siin 1960 -ndatel Gennadi Podelski  kuulus laul „Vana klaver“ – suusabaasis on tantsupidu… , sõnade autor Uno Laht, mille on Kalmer Tennosaar ja Lenna Kuurma kuulsaks laulnud. Et see tõesti nii oli, saad kuulata siit – http://arhiiv.err.ee/vaata/vikerkaar-kulaline-on-uno-laht (Helisalvestist kuula  alates  17:30)

1997a. toimus esimene Tallinna Suusamaraton Aegviidu-Nelijärve suusaradadel. 1999.aastal hakati arendama suusaradasid Põhja-Kõrvemaa suunas.  2001.aastal toimus Tallinna Suusamaraton juba algusega Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest ning sealsetel radadel.

Suusarajad algusega Aegviidu rongijaamast:

5,5 km valgustatud Aegviidu – Pukimägi – Aegviidu
7 km Aegviidu – Pukimägi – Aegviidu
8,5 km Aegviidu – Orgi mägi – Aegviidu
17 km Aegviidu – Kõrvemaa – Aegviidu
20 km Aegviidu – Nelijärve – Jäneda – Aegviidu Presidendirada
28 km Aegviidu – Kõrvemaa – Aegviidu
30 km Aegviidu – Valgehobusemäe – Aegviidu
65 km Aegviidu – Kõrvemaa – Aegviidu – Valgehobusemäe – Jäneda – Nelijärve – Aegviidu. Rajakaardiga saab tutvuda siin

Suusata kohvikust kohvikusse!

Suusatajatele pakuvad maitsvaid toite Piibe Kohvik, Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse kohvik, Nelijärve Puhkekeskuse Pubi, Musta Täku tall ning Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus

Suusa- ja matkavarustust saab laenutada!

Saabudes piirkonda tea, et suusatamiseks ja matkamiseks ei pea endal olema varustus, vaid seda saab piirkonna puhkekeskustest laenutada. 

Aegviidu Tervisedepoost saab laenutada suusavarustust, tõukekelke, maastikul sõitmiseks FAT-rattaid ja teedel kulgemiseks tavalisi rattaid.  Kohapeal olemas hoiukapid, kuhu matkamise ajaks saab üleliigse jätta. Terviserajad on tähistatud ning olemas infokaart.

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus on varustuse rendi valiku osas kõige rikkalikum. Saab laenutada suusavarustust, sh mohäärribadega klassika karvasuuski ja spetsiaalseid vabatehnika uisusuuski, matkasuuski, räätsasid, tõukekelke, matkauiske, E-rattaid ja FAT-rattaid. 

Nelijärve Puhkekeskusest saab laenutada suusavarustust, tõukekelke, iluuiske, lumekelke ja rattaid.

Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskusest saab laenutada murdmaa- kui mäesuusa ning ka lumelaua varustust, snowtube ja maastikurattaid.

Jäneda Külalistemajast saab laentuada suusavarustust.

Suusatajale avatud sauna pakuvad Aegviidu Tervisedepoost, Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses ning Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskuses.  Sauna saad ette tellida oma seltskonnale privaatselt ka veel Neliärve PuhkekeskusesJäneda Lõõgastus Spast, Kallisaba Puhkekeskusest. 

Terviseradade täpsema info leiad siit

🤞 Ole kursis!

Ainult uudised tagades Teie privaatsuse!